Enjoy comfort and durability with this heavy domestic Saxony carpet made from 100% polyester. Featuring a 14mm pile height and a dense 1700g/m² pile weight, it offers lasting softness and resilience. Bleach cleanable and stain guard protected, it includes dual backing for enhanced comfort and durability. Available in 16 rich, stylish colours.
Order Free Sample
Depending on your location, we also provide additional services such as Delivery & Care, Uplift & Removal, and Fitting.
Specification
| Carpet Colour | Anthracite 10433, Aquamarine 10434, Blue Sapphire 10430, Charcoal 10439, Classic Silver 10429, Fawn 10438, Feather Grey 10429, Linen 10422, Mocha 10437, Morning Light 10432, Rose Petal 10435, Royal Navy 10436, Shaker Beige 10424, Silver Shadow 10428, Straw 10431, Suede Grey 10426 |
|---|---|
| Carpet Width | 4m, 5m |
| Carpet Room Suitability | Bedroom, Dining Room, Living Room, Lounge |
| Carpet Feature | Bleach Cleanable, Stain Guard |
| Carpet Pile Weight | 1700 g/m² |
| Carpet Pile Height | 14 mm |
| Carpet Material | 100% Polyester |
| Carpet Backing | Dual |
| Carpet Type | Saxony |
Description
Delivery & Returns
We offer Standard Delivery along with a 30-day return policy for your convenience. If you’d like more details about our delivery service, including estimated timeframes and the areas we cover, please visit our Delivery Page.

































































