Ideal for general domestic use, this loop pile carpet is made from 100% polypropylene for easy maintenance and durability. With a 4.5mm pile height and 370g/m² pile weight, it offers stain guard protection and bleach cleanability. Available in 8 colours with 12 stylish variations, it features felt backing for comfort and easy installation.
Order Free Sample
Depending on your location, we also provide additional services such as Delivery & Care, Uplift & Removal, and Fitting.
Specification
| Carpet Colour | 7112 LOOP BEIGE, 7114 LOOP WALNUT, 7116 LOOP CARAMEL, 7118 LOOP COFFEE, 7122 LOOP SILVER, 7123 LOOP GREY, 7125 LOOP STONE, 7128 LOOP GRAPHITE, 8212 HOBNAIL BEIGE, 8214 HOBNAIL WALNUT, 8216 HOBNAIL CARAMEL, 8218 HOBNAIL COFFEE, 8222 HOBNAIL SILVER, 8223 HOBNAIL GREY, 8225 HOBNAIL STONE, 8228 HOBNAIL GRAPHITE |
|---|---|
| Carpet Width | 4m, 5m |
| Carpet Room Suitability | Bedroom, Dining Room, Hall, Stairs, and Landing, Living Room, Lounge |
| Carpet Feature | Bleach Cleanable, Stain Guard |
| Carpet Pile Weight | 370 g/m² |
| Carpet Pile Height | 4.5 mm |
| Carpet Material | 100% Polypropylene |
| Carpet Backing | Action |
| Carpet Type | Loop Pile |
Description
Delivery & Returns
We offer Standard Delivery along with a 30-day return policy for your convenience. If you’d like more details about our delivery service, including estimated timeframes and the areas we cover, please visit our Delivery Page.

































































